Najważniejsze informacje

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej swoją działalność rozpoczęło 25.02.2000r. Powstało w roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat, 700- lecia Świnic Warckich oraz w roku kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, urodzonej w pobliskim Głogowcu gm. Świnice Warckie.
Celem Towarzystwa jest skupienie lokalnego społeczeństwa wokół idei spraw publicznych, a zwłaszcza rozwój i promocja gminy Świnice Warckie oraz popularyzacja, rozwój osoby i dzieła świętej Faustyny Kowalskiej.
Działalność statutowa organizacji to także podejmowanie różnego rodzaju zadań wspierających oświatę, kulturę, ochronę środowiska oraz sport i rekreację w gminie. Nie mniej ważne w działalności Stowarzyszenia jest także inicjowanie przedsięwzięć popularyzujących wiedzę o regionie.
Pierwszym ogromnie odpowiedzialnym zadaniem było zorganizowanie obchodów wspomnianego Jubileuszu i wydarzeń. Towarzystwo aktywnie włączyło się w przygotowanie uroczystości z udziałem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa oraz ufundowanie obeliska w centrum miejscowości upamiętniającego te wydarzenia. Już rok później (2001) Stowarzyszenie podjęło akcję charytatywną ph. „I ty możesz pomóc powodzianom”, dzięki której udzielono znaczącego wsparcia materialnego
i finansowego poszkodowanym mieszkańcom południowej Polski w tzw. powodzi stulecia. Akcja objęła teren całej gminy, a włączyły się do niej setki mieszkańców, oraz instytucje i organizacje społeczne.
W roku 2004 przedstawiciele Towarzystwa reprezentowali społeczeństwo gminy w podróży do Watykanu
i audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II, który poświecił kamień węgielny pod budowę nowego Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich.
Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu Stowarzyszenia była organizacja 100- rocznicy urodzin i chrztu św. Faustyny (2005r.). Towarzystwo uczestniczyło w przygotowaniach uroczystej sesji Rady Gminy, przyjęci gości i pielgrzymów, liturgii słowa. Przedstawiciel organizacji wygłosił referat historyczny związany z życiem i posłannictwem Świętej Faustyny. W tym samym roku Stowarzyszenie podjęło działania zmierzające do uznania Świętej Faustyny Kowalskiej Patronką Ziemi Świnickiej. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu przy Stolicy Apostolskiej na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej w dniu 10 marca 2007r. wydała Dekret Zatwierdzający Świętą Faustynę Kowalską Patronką Ziemi Świnickiej.
Od początku swojej działalności organizacja prowadziła działania mające na celu odzyskanie dworku Marii Konopnickiej w Gusinie, w którym poetka zamieszkiwała w latach 1872-1877, a który poprzez zaniedbania ze strony właściciela (zam. w Niemczech) podupadł w ruinę. Towarzystwo nawiązało w
tym celu współpracę z instytucjami państwowymi, kultury, samorządu, prasą, telewizją,
a także z prawnuczką poetki p. Joanną Modrzejewską.
W lutym 2004roku zorganizowany został wieczór poezji Marii Konopnickiej z udziałem wspomnianej prawnuczki pisarki. Towarzystwo współpracuje z nią do dnia dzisiejszego.
W 165 rocznicę urodzin poetki wspólnie z Samorządem Gminy i harcerzami Hufca Uniejów Stowarzyszenie odsłoniło pamiątkową tablicę w Gusinie.
Ogromnym wyróżnieniem dla Towarzystwa było przyznanie mu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tytułu laureata konkursu „Otwarta Szkoła”. W grudniu 2009r. w Sali Kongresowej Sejmu przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystości ogłoszenia laureatów przez Minister Edukacji panią Katarzynę Hall. Jako współpartner projektu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej włączyło się w realizację zadań, które uczniowie Gimnazjum św. Faustyny w Świnicach Warckich podjęli w obszarze edukacji obywatelskiej w ramach projektu „Grabież stulecia”. Projekt miał na celu upublicznienie problemu dewastacji dworku w Gusinie. W lutym 2009r. Towarzystwo otrzymało nagrodę z rąk Wiceministra Edukacji Narodowej, Podsekretarza Stanu pana Krzysztofa Stankowskiego, który z tej okazji gościł w Świnicach Warckich.
Organizacja troszczy się także o zabytki, cmentarze, kapliczki, osobliwości przyrodnicze i dorobek kulturalny gminy. Uczestniczy w życiu parafii m.in. poprzez współorganizację uroczystości kościelnych
i rocznicowych związanych z osobą św. Faustyny. Corocznie organizuje przyjęcie Pieszej Pielgrzymki Elbląskiej (ok. 800 osób) zapewniając posiłek i odpoczynek w Świnicach Warckich. Wielokrotnie członkowie Stowarzyszenia byli przewodnikami dla turystów przybywających  do Sanktuarium Urodzin
i Chrztu św. Faustyny.
Towarzystwo stara się także wspierać w swojej działalności szkoły i szeroko pojętą edukację dzieci
i młodzieży. Dzięki staraniom Stowarzyszenia zrealizowano wiele projektów ( wykaz w załączniku), których odbiorcami była ta grupa mieszkańców gminy Świnice Warckie. Towarzystwo pozyskało między innymi środki finansowe na prowadzenie świetlicy środowiskowej „Radocha”, naukę języka angielskiego dla dzieci, rozwój biblioteki publicznej, edukację, sport, wyjazdy na basen i wiele innych. Partnerami Stowarzyszenia od wielu lat są: Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży i Fundacja PZU w Warszawie,
Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności i Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida”. Wszystkie projekty miały na celu rozwój i promocję gminy, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci oraz zagospodarowanie
ich czasu wolnego.
W ciągu 15 lat swojej działalności Stowarzyszenie zainicjowało wiele akcji i imprez kulturalno- sportowych, które na dobre weszły w kalendarz wydarzeń gminy i powiatu łęczyckiego. Towarzystwo jest organizatorem turniejów piłkarskich dla dzieci, (Gwiazdkowy Turniej Piłki Siatkowej”, Zimowy Turnieju Halowego w Pikę Nożną dla dzieci, Międzypowiatowego Turnieju Piłki Nożnej Oldbojów).
Towarzystwo było inicjatorem letnich festynów dla mieszkańców gminy. Wspólnie z Samorządem lokalnym oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury corocznie współorganizuje festyn rodzinny „Zdrowo, trzeźwo i wesoło”, jest fundatorem pucharów dla uczestników Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych. Od wielu lat wspólnie ze wspomnianymi instytucjami organizuje Wojewódzkie Obchody Dnia Ziemniaka pod Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.
Od 6 lat Stowarzyszenie jest współorganizatorem Integracyjnego Festiwalu Pieśni ku czci Świętej Faustyny Kowalskiej „Miłosierne Nutki”( współorganizator Samorząd Gminy, GOK, Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”). Wielokrotnie Towarzystwo organizowało konkursy dla dzieci i dorosłych mieszkańców gminy związane
z historią naszej „Małej Ojczyzny”.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej corocznie jest organizatorem rajdów rowerowych (sierpień), których celem jest aktywizowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do zdrowego trybu życia, integracja oraz poznanie piękna i historii najbliższej okolicy. Rajdy te wykraczają także poza teren gminy m.in. do Uniejowa, Grabowa, Dąbia, Chełmna n/Nerem, Bronowa. Rajdy połączone są z konkursami historycznymi. Organizujemy także wyjazdy autokarem do kina, teatru, pielgrzymki i wycieczki.
Cenną inicjatywą Stowarzyszenia są akcje charytatywne na rzecz dzieci z rodzin najuboższych uczęszczających do szkół z terenu gminy. W ramach akcji „Jestem Twoim Przyjacielem” fundowane
są m.in. paczki i upominki świąteczne. Wspierana była także działalność Dziecięcego Koła Caritas
przy Szkole Podstawowej w Piaskach. Stowarzyszenie jest członkiem Kapituły „Człowieka Roku gminy Świnice Warckie” oraz Młodzieżowy Wolontariusz Roku”- imprezy zainicjowanej przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich. Impreza pod Patronatem Marszałka Województwa, Wójta gminy Świnice Warckie oraz mediów ma na celu dostrzeżenie i uhonorowanie najbardziej aktywnych na rzecz środowiska, ludzi oraz uczniów szkół.W roku 2010 w 100- rocznicę śmierci Marii Konopnickiej delegacja członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę, składając hołd poetce na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Delegacja odwiedziła także miejsca związane z historią naszej ojczyzny m.in. Cmentarz Orląt Lwowskich, Kamieniec Podolski, Chocim, Zbaraż, Jarosławiec.
Stowarzyszenie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach środowiskowych m.in. w Dożynkach i Święcie Muzyka „Cecyliada”, promujących dorobek zespołów artystycznych działających na terenie gminy. Stowarzyszenie wspiera działalność zespołów i chórów działających na terenie gminy Świnice Warckie, m.in. było fundatorem strojów dla Zespołu Wokalnego „Cantabile”, miało udział w wydaniu płyty przez ten zespół.
Z okazji Święta Niepodległości corocznie członkowie Stowarzyszenia uczestniczą w obchodach gminnych, składają znicze pod pamiątkową grotą, uczestniczą we mszy św., akademii środowiskowej. Z tej okazji corocznie Towarzystwo przygotowuje referat historyczny dla uczestników święta związany z historią naszej ojczyzny.
Wielokrotnie było współorganizatorem rajdów po Ziemi Świnickiej organizowanych przez PTTK Oddział „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy.
Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej Rada Gminy Świnice Warckie uchwaliła Odznaczenie „Zasłużony dla gminy Świnice Warckie”, która promuje i docenia działalność osób
i instytucji działających na rzecz rozwoju i promocji gminy.
Stowarzyszenie jest członkiem Lokalnej Grupy Działania „Między Wartą a Nerem”, która inicjuje szereg działań na rzecz rozwoju gminy, realizuje liczne projekty, pozyskuje znaczące środki na wiele cennych inicjatyw.
Na co dzień Stowarzyszenie prowadzi działalność kronikarską i faktograficzną, obecnie zbiera materiały do planowanej w przyszłości bibliografii miejscowości.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej w swojej szerokiej działalności współpracuje z: Radą Gminy Świnice Warckie, Starostwem Powiatowym w Łęczycy, Wójtem gminy Świnice Warckie, parafiami, Szkołą Podstawową w Świnicach Warckich, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Gminną Biblioteką Publiczną, Stowarzyszeniem „Mamy Wielkie Serca”, SOSW w Stemplewie, Gimnazjum św. Faustyny w Świnicach Warckich, PTTK Oddział „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy, Lokalną Grupą Działania „Lider”- Stowarzyszenie „Między Wartą a Nerem”, Towarzystwem Przyjaciół Uniejowa, Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łęczyckiej, Ludowym Bankiem Spółdzielczym Strzałkowo, OSP w Świnicach Warckich, Ludowym Klubem Sportowym w Świnicach Warckich, LOP w Świnicach Warckich.
Członkowie Towarzystwa aktywnie uczestniczą w seminariach, warsztatach, szkoleniach organizowanych przez różne instytucje związane z działalnością stowarzyszeń, pozyskiwaniem środków unijnych itp.
Swoją działalność promuje na stronach internetowych gminy, powiatu i w prasie „Expres Ilustrowany
i Dziennik Łódzki, Ziemia Łęczycka, Nasza Gazeta, prowadzi działalność wydawniczą i kronikarską.
W roku 2010 Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej obchodziło Jubileusz 10-lecia swojej działalności, której ukoronowaniem było przekazanie Stowarzyszeniu sztandaru przez społeczność gminy Świnice Warckie. Uroczystość, w której uczestniczył m.in. biskup Bronisław Dębowski, władze województwa, powiatu i gminy zgromadziła ogromną rzeszę mieszkańców gminy. Był to wyraz uznania dla działalności Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i promocji gminy.
W chwili obecnej Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej liczy 68 czynnych członków oraz Kiku członków honorowych. Wśród nich jest m.in. ks. Prałat Stefan Spychalski, Joanna Modrzejewska- prawnuczka Marii Konopnickiej. 
Skład Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej:

1. Andrzej Karkowski – prezes
2. Małgorzata Lewińska – zastępca prezesa
3. Maria Zarzycka – Kronikarz
4. Krystyna Oziębłowska – skarbnik
5. Monika Sobczak - Sekretarz
6. Leszek Matusiak – członek
7. Roman Dobiecki - członek

Komisja Rewizyjna:
1. Stanisław Jaszczak – przewodniczący
2. Mikołaj Olejnik– członek
3. Marzena Plicha - członek
Dane do nawigacji:
52°02′00″N 18°55′00″E 
Celem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej jest:

a)skupienie lokalnego społeczeństwa wokół idei spraw publicznych, a zwłaszcza rozwoju i promocji gminy oraz popularyzacja, rozwój środowiska, osoby i dzieła świętej s.Faustyny Kowalskiej
b)działanie na rzecz rozwoju gospodarczego gminy i jej mieszkańców
c)inicjowanie przedsięwzięć popularyzujących wiedzę o regionie
d)prowadzenie edukacji społecznej i działalności wspierającej oświatę, kulturę, ochronę środowiska oraz sport i rekreację w gminiee)działanie na rzecz osób niepełnosprawnych

Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez:

- stworzenie możliwosći szerszego udziału i wypowiadanie się w sprawach publicznych przez społeczeństwo gminy
- podejmowanie działań i wspieranie inicjatyw lokalnych na rzecz rozwoju gospodarczego gminy, bezpieczeństwa publicznego oraz oświaty, kultury, ochrony środowiska, sportu i rekreacji
-prowadzenie prac badawczych związanych z 700- letnią historią Świnic i okolic, a także utrwalenie i propagowanie wydarzeń współczesnych
-współdziałanie i organizowanie imprez związanych z życiem regionu, kultywowanie tradycji religijnych i obyczajów
-współpracę z organami samorządu terytorialnego, jednostkami kultury, oświaty, parafiami i stowarzyszeniami w zakresie edukacji społecznych i przyjętych celów działania
-organizowanie kół, zespołów zainteresowań dla realizacji celów statutowych-wydawanie biuletynu informacyjnegoDane do nawigacji:

Herb Świnic Warckich

Kreator www - przetestuj za darmo