Tak Towarzystwo włączyła się w obchody
Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie

         Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w naszej gminie zawsze obchodzone jest bardzo uroczyście. Nie inaczej było w tym roku. Świętowanie rozpoczęło się od przemarszu orkiestry dętej OSP w Świnicach Warckich, druhów strażaków, delegacji, pocztów sztandarowych pod tablicę przed Sanktuarium upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Wśród delegacji składających wiązanki znaleźli się także przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej. Następnie wszyscy uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia w sali OSP, na której wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Świnicach Warckich, którzy wspólnie z Zespołem Wokalnym „Cantabile” zaprezentowali wzruszający i przepełniony patriotyzmem spektakl słowno-muzyczny. W programie występu znalazło się miejsce na prezentacje krótkiego referatu okolicznościowego wygłoszonego przez prezesa Towarzystwa p. Andrzeja Karkowskiego, którego motywami przewodnimi była: „wolność” i „niepodległość”. Jego wystąpienie zawierało wiele odwołań do słów i tekstów literackich, znanych postaci w historii i literaturze polskiej m. in. Jana Pawła II, Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej.
 W kolejnej części uroczystości odczytany został fragment „Kordiana” Juliusza Słowackiego w ramach Akcji Narodowego Czytania. Akademia została zakończona występami gości i lokalnych władz. W obchodach Święta Niepodległości udział wziął także poczet sztandarowy Towarzystwa.

Andrzej Karkowski
W trosce o cmentarz
                 Wszystkich Świętych - to dzień wyjątkowy. Odwiedzanie grobów bliskich zmarłych często łączy się
ze wspomnieniami, bólem i cierpieniami spowodowanymi rozstaniemz najbliższymi. Ale jest to także okazja,
aby pamięć o zmarłych „przekuć” w troskę o ich groby i o cmentarz, na którym spoczywają. Dlatego też od kilku lat członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej w porozumieniu i za zgodą ks. Janusza Kowalskiego prowadzą na  cmentarzu kwestę na rzecz odnowy grobów kapłanów spoczywających na cmentarzu parafialnym. Dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa i ofiarności odwiedzających cmentarz parafialny udało się rozpocząć renowacje zniszczonych przez zrąb czasu nagrobków kapłanów. W tym roku także liczna grupa wolontariuszy przez trzy dni pełniła dyżur na cmentarzu, aby dzięki zebranym środkom można było kontynuować podjęte prace. Wszystkim kwestującym oraz ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Andrzej Karkowski
Troszczymy się o groby zmarłych kapłanów

                 Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej od kilku lat trwają prace renowacyjne na grobach kapłanów spoczywających na cmentarzu parafialnym w Świnicach Warckich. Pomału, ale systematycznie wykonywane są kolejne etapy prac. Po renowacji i konserwacji płyty nagrobnej śp. ks. Józefa Chodyńskiego
oraz wykonaniu nowej „konstrukcji” grobowca śp. ks. Wojciecha Skrzypkowskiego i śp. ks. Włodzimierza Kostyrki, ponownie został złożony fragment z górującym nad cmentarzem krzyżem i epitafium nagrobnym.
Mimo znaczących zniszczeń i ubytków udało się odnowić, założyć i zabezpieczyć przed dalszym całkowitym zniszczeniem wykonaną z piaskowca część grobowca. To kolejny etap prac, które mamy nadzieję zakończyć w roku następnym. Do wykonania pozostało jeszcze dokończenie prac konserwacyjnych na frontowej części pomnika, odnowienie napisów i tablic oraz założenie płyty nagrobnej na pozostałej części grobowca.
Postęp prac zależeć będzie od możliwości finansowych i ofiarności parafian, na którą bardzo liczymy.


Andrzej Karkowski
Piłka łączy ludzi...
               
      W dniu 4 października 2024 r. na boisku Orlik w Świnicach Warckich miało miejsce ciekawe wydarzenie sportowe. Otóż, po raz pierwszy w naszej gminie na zaproszenie piłkarskiej drużyny LKS Oldboj w Świnicach Warckich gościliśmy kolegów piłkarzy z zespołu „Ampfutbol Przyjaciele”. Ampfutboliści to piłkarze z niezwykłym charakterem i walecznością, którzy tak jak w życiu, również na boisku „nie pękają” przed niczym i nikim. Oldboje ze Świnic to z kolei piłkarze z charakterem – ambitni i pełni zapału, ale jednocześnie otwarci na wszelakie nowe wyzwania. Obie drużyny łączy jedno – miłość do futbolu, radość z gry i przede wszystkim pozytywne nastawienie do  ludzi, przyjaźń na boisku i poza nim. Nie dziwi więc, że mecz był bardzo zacięty,a wynik  5 : 5 może wskazywać na niezwykle wyrównaną walkę, jednocześnie przebiegał w niezwykle sportowej atmosferze i we wzajemnym szacunku. Po meczu był zaś czas na wspólne rozmowy i zawiązanie bliższych piłkarskich relacji. Wydaje się, że obie drużyny zyskały nowych przyjaciół...

Ze sportowym pozdrowieniem
 Andrzej Karkowski

„Zbieramy ziemniaki”
To nazwa jednego z konkursów zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickej w czasie XIV edycji Dnia Ziemniaka Województwa Łódzkiego, która miała miejsce w Świnicach Warckich w niedzielę 22 września 2024 r.
Wśród wielu atrakcji czekających na uczestników imprezy znalazły się konkursy sprawnościowe związane
z charakterem święta przygotowane przez członków Stowarzyszenia. Były to: rzut ziemniakiem do „kipy”, sadzenie i zbieranie ziemniaków oraz konkurs na najdłuższą obierkę z ziemniaka.
Licznie zgromadzona publiczność dopingowała swoich „faworytów”, wśród których nie zabrakło dzieci, dorosłych, często całych rodzin. Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a ich przebieg wywoływał często uśmiech na twarzach uczestników i kibiców. A przecież o to właśnie chodziło...

Andrzej Karkowski
Uroczystość w Parkach,upamiętniająca 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej
i wrześniowej bitwy pod niebem Parsk
„Dzieci dla dzieci – zbiórka dla powodzian”

Szanowni Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich,

Rodzice, Mieszkańcy Gminy Świnice Warckie!

W związku z tragiczną powodzią, która nawiedziła południowe rejony Polski, w tym przede wszystkim Kotlinę Kłodzką, Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Świnickiej ogłasza akcję zbiórki darów na rzecz powodzian.
Chcemy przede wszystkim pomóc dzieciom i uczniom szkół, które ucierpiaływ wyniku powodzi. Dlatego właśnie
dla dzieci, uczniów szkół i ich rodzin 
skierowana jest nasza pomoc.
Dary będzie można składać w szkole w dniach 20.09.2024 r. i 23.09.2024 r. od 7.30 do 16.00.

Zachęcamy uczniów i rodziców, mieszkańców gminy, członków Towarzystwado włączenia się w tą niezwykle ważną
i potrzebną akcję. Niech każdy dar 
będzie wyrazem naszej wrażliwości na cierpienie innych i solidarności w
przeżywaniu tych trudnych chwil.
Zbieramy: plecaki, tornistry, przybory szkolne (mazaki, pisaki, przyrządy do geometrii, kalkulatory, ubrania i obuwie dla dzieci do 15-go roku życia - nowe, zdrową żywność dla dzieci w szczelnych, hermetycznych opakowaniach (o długim terminie ważności), nowe śpiwory, artykuły chemiczne i kosmetykidla dzieci,
gry planszowe, maskotki – wszystko nowe).

Inne przekazywane dary nie będą przyjmowane.
Nie przyjmujemy mebli, sprzętów AGD, żywności, wody, ubrań dla dorosłych, płodów rolnych. Nie przyjmujemy wpłat finansowych.
Zebrane rzeczy zostaną przekazane na rzecz wskazanej nam szkoły
we współpracy z Urzędem Gminy w Świnicach Warckich.

Andrzej Karkowski

dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego
w Świnicach Warckich
Dożynki gminne – Parski 2024

         Niedziela – 1 września 2024 r. była dla mieszkańców gminy Świnice Warckie dniem podziękowań rolników
 za tegoroczne plony. Tegoroczne „dożynki” miały miejsce w Parskach, a dokładniegościły w „dworze” państwa   Kiersnowskich. Uroczystość zgromadziła nie tylko mieszkańców gminy, ale także wiele osób spoza jej granic.
 Wśród wielu atrakcji znalazły się konkursy sprawnościowe przygotowane i przeprowadzone przez Towarzystwo   Przyjaciół Ziemi Świnickiej, których charakter nawiązywał do idei święta. Chętnych do udziału w konkursach
 nie brakowało, a rzut „beretem” do celu , rodzinne przesypywanie zboża czy też przeciąganie liny wywołały 
 super emocje i mnóstwo radości, co zresztą widać na załączonych zdjęciach.
 Dziękujemy władzom gminy i pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury za zaproszenie nas do współorganizacji
 tej pięknej uroczystości.


                      Andrzej Karkowski
prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej 
Toruń – miasto nauki i historii

               Toruń to jedna z dwóch obok Bydgoszczy stolic województwa kujawsko- pomorskiego. Miasto położone   nad Wisłąi Drwęcą to ważny ośrodek akademicki, naukowy, kulturalny i turystyczny. Jest to jedno z najstarszych   miastw Polsce, prawa miejskie Toruń uzyskał już w roku 1232. Nie dziwi więc fakt, że miasto budzi   zainteresowanie, przyciąga swoim pięknem i bogata historią. Poszukiwacze i miłośnicy przeszłości mają tutaj   ogromne możliwości dotarcia do najgłębszych i najdalszych zakątków historii,a ludzie młodzi - studenci, szukają   możliwości nauki i drogi swojego dalszego rozwoju.
 W dniu 21 sierpnia 2024r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej zorganizowało wyjazd40-osobowej grupy     mieszkańców gminy Świnice Warckie do tego pięknegoi niepowtarzalnego miasta. Pod okiem przewodnika   uczestnicy wycieczki zwiedzili zarówno „stary” jak i „młody”   Toruń, z uwagą słuchali opowieści o jego bogatej   przeszłości i informacji o bieżącym życiu miasta.
 Na drodze zwiedzania znalazły się m.in. Ratusz Staromiejski z wieżą ratuszową, Muzeum Podróżników im. Toniego   Halika, Muzeum Etnograficzne, Katedra Świętojańska, Kościół Mariacki (Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny),
 a także  Krzywa Wieża, ruiny zamku krzyżackiego, dom Mikołaja Kopernika, Stare MiastoNie sposób opisać dziejów   i historii tych miejsc, gdyż bogactwo faktów historycznych, wydarzeń z nimi związanych jest ogromne.
 Każda z odwiedzanych budowli, czy jakiekolwiek miejsce to oddzielny temat na obszerną „rozprawę historyczną”.   Warto dodać, że pani przewodnik opowiadała wszystko z ogromną pasją- co jeszcze bardziej pobudzało   zainteresowanie zwiedzanymi miejscami. Jeśli dodaćdo tego pyszny obiad, kawę,   lody i toruńskie pierniki to nic   dziwnego, że atmosfera wycieczki była wspaniała. Nie popsuł jej nawet padający   chwilami ulewny deszcz, wręcz   przeciwnie – wrażenia z wycieczki będą jeszcze   większe i na dłużej pozostaną
 w sercach uczestników. Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd.


Andrzej Karkowski 
Migawki z Torunia
Rajd rowerowy do Uniejowa i Spycimierza


             W dniu 8.08.2024r. piętnastoosobowa grupa mieszkańców gminy Świnice Warckie wybrała się na rajd rowerowy. „Sierpniowe” wycieczki rowerowe po najbliższej okolicy to już wieloletnia tradycja, którą Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej skrupulatnie pielęgnuje, bowiem cieszą się one dużym zainteresowaniem. Tym razem rowerzyści udali się do Spycimierza - „niewielkiej” ale malowniczej i znanej już w całej Polsce miejscowości. Zanim tam jednak dotarli „po drodze” odwiedzili kościół św. Jakuba i św. Doroty w Wieleninie, gdzie mogli podziwiać pięknie ozdobione wnętrze kościoła. Szczególne wrażenie zrobiło na uczestnikach rajdu nowo wymalowane Prezbiterium, którego kolory naprawdę są efektowne.
W Uniejowie 
z kolei można było zobaczyć i podziwiać odrestaurowaną już niemal Kolegiatę Uniejowską, w tym bogatą polichromię kościoła, zabytkowy ołtarz, bogato zdobione figury i obrazy sakralne oraz „serce” Kolegiaty czyli sarkofag błogosławionego Bogumiła. Głównym celem uczestników rajdu było jednak Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, które zostało niedawno otwarte, a już przyciąga turystów i pielgrzymów z całej Polski, a nawet spoza granic naszej ojczyzny. Jest to obiekt muzealny poświęcony wielowiekowej tradycji układania kwietnych dywanów. Centrum jest unikatowym miejscem w skali międzynarodowej. Nowoczesny obiekt umożliwia organizację wizyt studyjnych, konferencji, warsztatów, seminariów i innych wydarzeń.
Wędrówka po Centrum przypomina wędrówkę po trasie Bożego Ciała, która uwzględnia także ołtarze i bramy
z girlandami. Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów z okazji Bożego Ciała została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości „UNESCO”. Nie sposób było także
nie zwiedzić świątyni spycimierskiej, czyli kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia urzeka swoim pięknem i licznymi cennymi przedmiotami sakralnymi ocalonymi od zniszczenia i wojennej zawieruchy przez okolicznych mieszkańców, kapłanów czy też ofiarowanych przez licznych fundatorów, także tych z zagranicy.
W drodze powrotnej rowerzyści odwiedzili także nowo wybudowane uniejowskie „Tężnie” i właśnie tu posilili
się pysznym obiadem, a następnie już w mieście skosztowali smacznych lodów. Droga powrotna „wzmocniona” plenerową Koronką do Bożego Miłosierdzia przebiegła szybko i przyjemnie. Mimo zmęczenia ponad czterdziestokilometrową wyprawą wszyscy wrócili zadowoleni , uśmiechnięci i już czekają na kolejną wyprawę.


Andrzej Karkowski
Zdjęcia z Uniejowa i Spycimierza

Aktualności 2024

Gminne obchody Dnia Dziecka i Dnia Mamy
w Gminie Świnice Warckie.

         Podobnie jak w latach poprzednich w naszej gminie obchodzono uroczyście przypadający na dzień 26 maja Dzień Matki oraz zbliżający się Międzynarodowy Dzień Dziecka. Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich
na festynie rodzinnym „Trzeźwo, zdrowo i wesoło” przygotował dla wszystkich uczestników atrakcje: występy artystyczne, różnego rodzaju pokazy, występy, zabawy i konkursy, miasteczko „dmuchańców” i trampolin, stoiska ze słodyczami i posiłek. Przy pięknej słonecznej pogodzie bawiły się całe rodziny, mieszkańcy gminy i przyjezdni.
Aktywny udział w przygotowaniu i przebiegu imprezy wzięła Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich.
Dzieci ze szkoły wypełniały cały blok artystyczny, prezentując swoje taneczne i wokalne talenty. Jak zawsze swój udział w imprezie zaznaczyli także członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej, którzy przygotowali dla dzieci zabawy i konkursy sportowe, obdarowując uczestników upominkami i nagrodami. Na festynie nie mogło oczywiście zabraknąć pysznej zupy przygotowanej przez członków Towarzystwa. Wypełniła ona bogatą ofertę różnego rodzaju smakołyków przygotowanych przez działające
na terenie gminy Koła Gospodyń Wiejskich.
Pomysł wspólnych gminnych obchodów Dnia Matki i Dnia Dziecka to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”.
Oprócz świetnej zabawy to także okazja do integracji całego środowiska – władz samorządowych, kultury, szkoły, stowarzyszeń, straży, kół i organizacji,
a także mieszkańców gminy. Brawo!

Andrzej Karkowski

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej
uczcili kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

        Uroczyste obchody kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Świnicach Warckich to już wieloletnia tradycja. Nie inaczej było więc także w tym roku. Około godziny 1045 spod budynku OSP w Świnicach Warckich rozpoczął się uroczysty przemarsz uczestników uroczystości pod Grotę przy Sanktuarium Urodzin i Chrztu
św. Faustyny, gdzie na pamiątkowej tablicy wypisane są nazwiska mieszkańców gminy , którzy oddali życie
za ojczyznę lub zostali po prostu zamordowani przez okupanta w czasie II wojny światowej.
W przemarszu uczestniczyły: orkiestry dęte z terenu gminy, druhowie strażacy, delegacje władz samorządowych
 i szkoły, organizacji działających w środowisku lokalnym oraz poczty sztandarowe, wśród nich poczet Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej i delegacja naszego stowarzyszenia.
Po uroczystym odegraniu i odśpiewaniu hymnu i Roty, krótkiej modlitwie uczestnicy przeszli do kościoła,
aby wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny. Następnie przy dźwiękach orkiestr dętych w Świnicach Warckich
 i w Stemplewie uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, aby oddać cześć zmarłym w ostatnim roku druhom strażakom. Uroczystość zakończyła się na placu strażackim, gdzie wręczone zostały wyróżnienia i medale
dla strażaków.
 Życzenia i podziękowania za udział w uroczystości oraz codzienną pełną poświęcenia pracę społeczną z okazji  przypadającego w tych dniach Święta Patronalnego Strażaków - św. Floriana złożyła im pani wójt Sylwia Bartczak   oraz prezes ZG ZOSP druh Krzysztof Próchniewicz. Ostatnim punktem uroczystości był wspólny uroczysty obiad.

Andrzej Karkowski

              Drodzy członkowie Stowarzyszenia!

              Szanowni mieszkańcy gminy Świnice Warckie!

                Niech nadchodzące Święta Wielkanocne
                będą dla Was wszystkich czasem
                   spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień.
                   Niech towarzyszy Wam atmosfera radości i spokoju,
                   a Zmartwychwstały Pan obdarzy łaską zdrowia, 
                nadziei i wzajemnej miłości.

                  W imieniu Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej
                   Andrzej Karkowski - prezes

Ziemia Świnicka gościła uczestników rajdu pieszego.

Łęczycki Oddział PTTK a także Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej i Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich zorganizowali wspólnie pierwszy w tym roku rajd pieszy po Ziemi Łęczyckiej.
Tym razem trasa rajdu przebiegała po gminie Świnice Warckie, a punktem startu uczestników była miejscowość Grodzisko z zabytkowym XVII-wiecznym kościołem p.w. św. Piotra i Pawła. Po starcie około dwustuosobowa grupa dzieci i młodzieży z całego powiatu łęczyckiego wraz z opiekunami mogła podziwiać przyrodę i piękne krajobrazy naszej Małej Ojczyzny odnajdując w nich pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Jednym z głównych celów rajdu było także poznanie sylwetki poetki Marii Konopnickiej, dlatego uczestnicy po drodze odwiedzili Gusin, w którym autorka „Roty” spędziła ok. 5 lat. Niestety dom, w którym mieszkała poetka jest już tylko smutnym wspomnieniem po tym etapie jej życia. Tu stawiała swoje pierwsze kroki poetyckie i stąd „wyruszyła” w świat, aby stać się jedną
z najbardziej znanych i lubianych pisarek nie tylko dla dzieci, ale także dla wszystkich Polaków, którzy w tym czasie podejmowali próbę odzyskania niepodległości i wolności oraz wyzwolenia spod jarzma zaborców.
Po odpoczynku na łonie przyrody w Gusinie i wysłuchaniu informacji o pisarce młodzi turyści wyruszyli w dalszą trasę, aby w południe zameldować się na mecie rajdu na placu przy Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej
w Świnicach Warckich. Tutaj czekało na nich mnóstwo atrakcji - gry i zabawy zespołowe, pyszna zalewajka przygotowana przez szkołę oraz puchary i nagrody dla uczestników rajdu ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej.
Atmosfera rajdu jak zwykle była fantastyczna i nie zepsuł jej nawet deszcz, który odrobinę „przyspieszył” zakończenie imprezy.
Już dziś zapraszamy ponownie na piękną i gościnną Ziemię Świnicką. Do zobaczenia!

Andrzej Karkowski


Wpłaty TPZS i Oldbojów dla Michała
Kciuk w górę dla Michała
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej podsumowali kolejny rok pracy.





                W dniu 11 lutego 2024 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół ZiemiŚwinickiej.
Coroczne spotkania członków Stowarzyszenia to okazja do podsumowania całorocznej pracy, 
aktywności i udziału
w życiu środowiska lokalnego, ale także możliwość sympatycznego spotkania,
integracji, rozmów, wymiany opinii
i poglądów na różnorodne tematy. A tych przecież w 
ostatnim czasie nie brakuje.
Tradycyjnie spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w niedzielne popołudnie rozpoczęło się od koncertu Zespołu Wokalnego „Cantabile”, który od lat prezentuje swój dorobek przed uczestnikami zebrania. Występ Zespołu  wszystkim się podobał, szczególnie, że w repertuarze znalazły się świetnie wykonane nowe piosenki.
Chwilę później rozpoczęła się zasadnicza część zebrania, które poprzedzono „minutą ciszy” upamiętniającą zmarłych w ostatnim czasie członków Stowarzyszenia. W dalszej części obrad zostały zaprezentowane sprawozdania – z działalności Zarządu, finansowe, Komisji Rewizyjnej. Zebranie przyjęło je stosownymi uchwałami. W dyskusji nad sprawozdaniami podkreślano duży dorobek Towarzystwa, aktywny udział w życiu lokalnego środowiska, wzorową współpracę z samorządem lokalnym, licznymi instytucjami i organizacjami oraz parafią. Członkowie Towarzystwa biorą udział w większości lokalnych wydarzeń kulturalnych, sportowych i kościelnych, a pozyskiwane w ramach projektów środki wykorzystywane są na potrzeby dzieci, młodzieży czy też dorosłych mieszkańców gminy. Działalność Stowarzyszenia wzbogaca życie kulturalne i sportowe środowiska. Zebranie jednogłośnie udzieliło Zarządowi absolutorium za okres sprawozdawczy. W przedstawionych przez Zarząd planach na bieżący rok znalazło się kilka nowych ciekawych pomysłów dotyczących m. in. aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży, turystyki dorosłych,dbałość o zabytki, wzbogacenia bazy placówek oświatowych, czy też wsparcia Sanktuarium Urodzin i Chrztu Św. Faustyny w promocji i rozwoju dzieła i osoby św. Faustyny – Patronki Ziemi Świnickiej.
W podsumowaniu zebrania prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej p. Andrzej Karkowski podziękował wszystkim członkom Stowarzyszenia za bezinteresowną pracę na rzecz lokalnej społeczności. Na uwagę zasługuje wyróżnienie p. Edwarda Cymmera – wieloletniego radnego powiatu łęczyckiego i działacza społecznego, któremu wręczono specjalną statuetkę za „dobroć i bezinteresowność” okazywaną Stowarzyszeniu. Słowa podziękowania skierowane zostały też do władz samorządowych, pani wójt Sylwii Bartczak, pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Moniki Galankiewicz, ks. Janusza Kowalskiego kustosza Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich, z którymi Towarzystwo blisko współpracuje.
Po części oficjalnej zebrania członkowie Towarzystwa rozpoczęli część towarzyską, w której przygotowaniu pomagały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Świnicach Warckich i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, za co obu organizacjom należą się ogromne podziękowania. Dalsza część spotkania przebiegała w niezwykle miłej i życzliwej atmosferze. Warto dodać, że członkowie Towarzystwa, jak zawsze wykazali się niezwykłą empatią i dobrocią serca podejmując w trakcie spotkania chellenge na rzecz Michałka – ucznia Szkoły Podstawowej W Świnicach Warckich, przed którym leczenie poza granicami kraju. Zebrana kwota zostanie przekazana dla Michała z nadzieją, że wróci on szybko do zdrowia. Pozdrawiamy go i trzymamy za niego kciuki.

Andrzej Karkowski
prezes TowarzystwaPrzyjaciół Ziemi Świnickiej

TPZS  gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej aktywnie uczestniczyło w 32 Finale Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w dniu 28.01.2024 r.
Zgodnie z wcześniejszym ustalonym przez sztab Orkiestry planem działań Towarzystwo zorganizowało Halowy Turniej Piłki Nożnej na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Świnicach Warckich, w którym udział wzięły
3 drużyny: OSP w Świnicach Warckich, LKS Świnice Warckie, i LKS Oldboy w Świnicach Warckich.
W toku rozgrywek wszystkie drużyny odniosły po jednym zwycięstwie, a ostatecznie I miejsce zajęła drużyna OSP
w Świnicach Warckich, a o jej sukcesie zadecydowała jedna bramka. Drugie miejsce zajęła drużyna Oldboj Świnice Warckie, a trzecie LKS Świnice Warckie.
Najważniejszy jednak był cel turnieju, bowiem wszyscy grali przede wszystkim dla WOŚP i okazali w tym względzie „ogromne serca”. W godzinach wieczornych na Finał Orkiestry w Sali OSP w Świnicach Warckich Towarzystwo przygotowało pyszną zalewajkę, a dochód z drobnych wpłat „za zupę” przeznaczono oczywiście na rzecz Orkiestry.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas materialnie, finansowo i organizacyjnie w tych wszystkich działaniach. „Się ma”!

A. Karkowski

Wyniki meczów:

Oldboj -  OSP Świnice          5:1
LKS Świnice - Oldboj :         3:2
OSP Świnice -LKS Świnice     8:0


Kolejność:

I miejsce    OSP Świnice
II miejsce   Oldboj Świnice
III miejsce  LKS Świnice

Królem strzelców został Dominik Musiałowski, który zdobył 6 bramek w turnirju
Kreator www - przetestuj za darmo